Īss ceļvedis – ko darīt, ja tavas cilvēktiesības ir pārkāptas

“Ir pārkāptas manas cilvēktiesības!” – šādu izteicienu esam dzirdējuši daudz, taču patiesībā tas ir ļoti nopietns pārkāpums, ar kuru nenākas sastapties nemaz tik bieži (vismaz Latvijā). Ja tev ir aizdomas, ka tavas tiesības ir pārkāptas, ir svarīgi meklēt palīdzību. Kā to darīt, uzzini raksta turpinājumā.

Kas ir cilvēktiesību pārkāpums?

Cilvēktiesību pārkāpumi var notikt dažādos veidos. Viens no tiem – ja tavas tiesības ir aizskārusi valsts. Vienkārši skaidrojot, tas nozīmē, ka tev pāridarījumu ir veicis cilvēks, kurš strādā valsts labā, piemēram, policists, pašvaldības iestāžu darbinieks, tiesnesis un tamlīdzīgi. 

Otrs variants, kad uzskata, ka ir noticis cilvēktiesību pārkāpums, ir tad, ja valsts nav nodrošinājusi tev nepieciešamo aizsardzību. Piemēram, ja tu esi piedzīvojis noziegumu (esi apzagts vai ievainots), taču policija atsakās uzsākt izmeklēšanu, tas ir cilvēktiesību pārkāpums.

Vienlaikus ir būtiski saprast, ka valsts pienākums nav iesaistīties pilnīgi jebkurā konfliktā. Ja tavs kaimiņš uzvedas traucējoši, diezin vai tas būs cilvēktiesību pārkāpums (kaut arī kaitinošs notikums).

Kā rīkoties, ja šķiet, ka cilvēktiesības ir pārkāptas?

Gan Latvijā, gan starptautiskā līmenī ir izveidotas institūcijas, kuras atbild par šo jautājumu izskatīšanu. Taču ir svarīgi saprast, ka katrai institūcijai ir savas funkcijas. Tas nozīmē, ka vērsties pie dažām no tām vari tikai tad, kad esi izmantojis visas pārējās sūdzību iesniegšanas iespējas.

Ja tev ir aizdomas, ka tavas cilvēktiesības ir pārkāptas, sākumā vari nosūtīt iesniegumu tiesībsargam, kurš var ierosināt pārbaudes lietu. Tālāk – ja sūdzības nav devušas nekādu rezultātu – vari vērsties pie Satversmes tiesas, Eiropas Cilvēktiesību tiesas un ANO Cilvēktiesību komitejas

Atceries, ka tiesībsargs var palīdzēt labāk izprast, kā aizsargāt savas cilvēktiesības un virzīties tālāk šajā procesā.

Write a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *