Svarīgākais par tavām tiesībām darba līgumā

Darba tiesības skar ikvienu, kurš jebkad ir strādājis vai vēl tikai gatavojas uzsākt jaunu darbu. Būtiski ir saprast, ka tev – kā darbiniekam – ir savi pienākumi, taču vienlaikus ir arī tiesības, kuras parasti ir iekļautas darba līgumā. 

Visu informāciju  ir iespējams uzzināt Darba likumā, taču – ja vēlies gūt skaidrojumu par svarīgākajiem aspektiem – ieskaties raksta turpinājumā.

Darba līgums – visu tiesību pamatā

Teju ikviens ir dzirdējis šausminošus stāstus par neizmaksātām algām, pēkšņām atbrīvošanām no darba un mokošiem darba apstākļiem. Realitāte mēdz būt skarba. Taču šādas situācijas nenotiktu, ja darbinieki būtu labi informēti par savām tiesībām.

Svarīgākais nosacījums, kas ir jāņem vērā –  nodibinot darba attiecības, ir jāslēdz darba līgums. Ja šāda līguma nav, tad nevarēsi cīnīties par savām tiesībām, ja gadījumā tās tiks pārkāptas.

Latvijā ir gana daudz svētku dienu. Tev – kā darbiniekam – ir tiesības to laikā atpūsties (ja tās ir oficiālas brīvdienas). Tāpat Darba likums nosaka kārtību pirmssvētku dienās – tad ir jāstrādā vismaz par stundu mazāk. 

Nereti neskaidrības ir saistītas ar sieviešu tiesībām darba attiecībās, it īpaši laikā, kad darbiniece ir stāvoklī vai plāno ģimenes veidošanu.

Uzteikt darbu grūtniecei – vien ar īpašu pamatojumu

Ja sieviete gaida mazuli, darba devējs nedrīkst viņu nodarbināt kaitīgos apstākļos. Darbiniecei ir tiesības darba laikā doties pie ārsta, turklāt atlaist no darba (pat ja ir pārbaudes laiks) ir iespējams vien ar īpašu pamatojumu. 

Svarīgi ir ņemt vērā, ka sievieti gaidībās nevar nodarbināt līdz pat dzemdībām. Ārsts var izsniegt darbnespējas lapu no grūtniecības 30. nedēļas.

Pirms jaunu darba attiecību uzsākšanas ir ļoti svarīgi kārtīgi izlasīt darba līgumu. Tikai tad varēsi būt pilnībā pārliecināts par saviem pienākumiem un, protams, arī tiesībām. Ja liekas, ka kāds punkts līgumā ir aizdomīgs vai nelikumīgs, nekautrējies par to uzdot jautājumu potenciālajam darba devējam vai vērsties pie zinoša jurista.

Write a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *