Likumi mums seko teju uz soļa. Tie nosaka, kā jārīkojas darbā. Tie skaidro, ko tev ir tiesības darīt un ko nav. Tie nosaka, kam ir taisnība un kam nav. Iedomāties modernu valsti bez likumiem ir teju neiespējami. Tad valdītu haoss, kuru apturēt nebūtu pa spēkam nevienam.
Bet vai kādreiz esi prātojis, kur top likumi? Tas ir garš process ar daudziem iesaistītajiem. Kā tieši Latvijā pieņem likumus? To uzzini, lasot tālāk.
Saeima – Latvijas likumdevējs
Ir iemesls, kāpēc Saeimu dēvē par likumdevēju. Tā ir vienīgā institūcija, kurai ir tiesības pieņemt likumus. Taču, lai likumu varētu apstiprināt, vispirms ir jāizstrādā rūpīgs likumprojekts. Šo uzdevumu parasti apņemas Ministru kabinets, Valsts Prezidents vai Saeimas komisijas.
Iesniegt likumprojektu izskatīšanai var arī deputāti (ne mazāk kā pieci), kā arī desmitā daļa vēlētāju. Ja kādreiz esi veicis balsojumu Manabalss.lv, tad, visticamāk, esi piedalījies šajā procesā.
Kad likumprojekts ir iesniegts Saeimas Prezidijam, tad Saeimai nākas spriest, vai šo projektu skatīt tālāk. Ja tā notiek, tad likumprojekts nonāk konkrētas komisijas rokās, kura tālāk atbild par tā virzību.
Trīs lasījumi, lai pieņemtu
Likumprojekta pieņemšana patiesi ir garš process. Lai likumu apstiprinātu, tas ir jāizskata kā komisijā, tā arī Saeimas sēdē trīs lasījumos. Ja parlaments ir noteicis, ka kāds likumprojekts ir steidzams, tad īpašos gadījumos to var izskatīt arī divos lasījumus (šāds noteikums, piemēram, attiecas uz valsts budžeta likuma projektu).
Katram no lasījumiem ir sava funkcija. Sākotnēji likumprojektu izskata vien konceptuāli, vēlāk analizē katru pantu un teikumu. Ja nepieciešams – uz nākamo lasījumu komisijai ir jāsagatavo labojumi.
Kad notiek likumprojekta izskatīšana, to pieņem ar klātesošo deputātu balsu vairākumu. Taču, lai likumu varētu apstiprināt, ir jāpiedalās vismaz 50 deputātiem. Ja Saeima ir to pieņēmusi, likums stājas spēkā tikai tad, ja to apstiprina arī Valsts prezidents.
14 dienas pēc tā izsludināšanas (ja vien nav norādīts citādi), tas ir jau spēkā esošs.
Atceries, ka sekot līdzi aktualitātēm par likumdošanu vari Saeimas mājaslapā. Tur atradīsi arī sīkāku skaidrojumu par katru procesa daļu.